Разширяването на новите енергийни източници въвежда нови рискове в застрахователната практика, които трябва да бъдат разгледани не само от клиентите, но и от застрахователите и презастрахователите ( и банките).
Зелената енергия и предизвикателствата, свързани с нейното съхранение
Необходимостта от преодоляване на проблемите в резултат на климатичните промени, нарастващото глобално осъзнаване, законодателните промени и, не на последно място, намаляването на разходите за производство на зелена енергия доведоха до драматично нарастване на използването на възобновяеми енергийни източници през последните десетилетия.
Ето някои впечатляващи факти и статистика:
- Близо 40% от електричеството в света сега се генерира от възобновяеми източници, включително ядрена енергия.
- Делът на електричеството от слънчева и вятърна енергия достигна рекордните 12% от общото производство през 2022 година.
- Водната енергия остава най-големият източник на възобновяема енергия, като нейният дял в глобалното производство на електричество е приблизително 15-16%.
Разширяването на новите енергийни източници въвежда нови рискове в застрахователната практика, които трябва да бъдат разгледани не само от клиентите, но и от застрахователите и презастрахователите ( и банките). Въпреки че застрахователният пазар приветства усилията за разширяване на възобновяемите енергийни източници и е готов да подкрепи и защити новите инвестиции, тези източници се считат за високорискови зони с голям потенциал за загуби от застрахователна гледна точка. Затова е от съществено значение да се поддържа постоянна комуникация между застрахователите и обществеността. Само чрез взаимно обсъждане на рисковете могат да се смекчат щетите, свързани със зелената енергия, което ще позволи на застрахователния пазар да допринесе за нейното развитие чрез персонализирани продукти.
Най-обсъжданата тема в застрахователната индустрия в нашия регион в момента е слънчевата енергия и нейното съхранение. Застрахователите работят, за да се адаптират към бързия растеж на слънчевите електроцентрали, особено тези, които са инсталирани върху съществуващи сгради, основно покриви, и търсят решения, за да предложат на клиентите покритие и да им помогнат да защитят своите активи. Тази ситуация се усложнява от липсата на законодателна подкрепа в областта на пожарната безопасност за новите енергийни източници, поради което застрахователите поемат образователна роля, предлагайки на клиентите съвети как най-добре да защитят своите имоти.
Клиентите трябва да са наясно, че слънчевите електроцентрали увеличават риска от пожар, (както и от срутване на покривните конструкции, наводнения на покриви с последващо срутване) на съществуващите сгради, и следователно е от съществено значение да информират застрахователя за новото инсталиране на фотоволтаична система на вече застраховани имоти.
Ключови елементи, допринасящи за безопасността на фотоволтаичните системи върху съществуващи сгради:
- Структурна устойчивост на сградата, върху която е инсталирана електроцентралата, от пожарна и конструктивна гледна точка (например преизчисляване на товароносимостта на покрива, включително новата инсталация, негорими покривни конструкции и облицовки на сградата).
- Възможност за безопасно изключване на електричеството в случай на криза.
- Доставяне на компоненти от реномирани производители и доставчици – некачествени компоненти могат да доведат до късо съединение и пожари.
- Устойчивост на слънчевите панели на атмосферните условия в дадения регион. С оглед на влошаващите се метеорологични условия през последните години, се препоръчва закупуването на панели с по-висока устойчивост на сняг, градушка и вятър.
- Поддръжка и мониторинг на компонентите и производството на слънчевата електроцентрала и редовно почистване на слънчевите панели от прах, екскременти на птици, листа, засенчване на панелите от растителност и други.
Всички тези точки се прилагат за всички видове възобновяема слънчева енергия, но поддръжката, мониторинга и почистването без съмнение са най-важните аспекти на превенцията. Редовната поддръжка на оборудването, наблюдението и правилната оценка на различните параметри на производството на енергия, както и подходящите реакции на измерените стойности, са най-добрите начини за защита на активите от нежелани рискове.
Най-честата причина за щети във всички видове производство на възобновяема енергия е т.нар. повреда на машините, което се отнася до повреди на технологичните компоненти, било то механично от външни сили или от вътрешни електрически причини. Тези рискове могат да бъдат ефективно предотвратени чрез качествена поддръжка и почистване, както беше споменато по-горе.
Друга важна тема в областта на използването на възобновяема енергия е съхранението на енергия. Системите за съхранение на батерии и самото използване на батерии, като например в електрически превозни средства, създават нови рискове, които не са били взети предвид при изграждането на съществуващите съоръжения. Ето защо е от съществено значение да се разберат и намалят тези рискове при инсталирането на системи за съхранение на батерии, за да се защитят както съществуващите имоти, така и самите системи за съхранение или устройствата, захранвани с батерии. С оглед на предизвикателствата, свързани с гасенето на настоящите пожари, предизвикани от батерии, е от решаващо значение да се планира противопожарна защита и да се гарантира правилното отделяне на системите за съхранение на батерии от запалими материали, както и безопасно отстояние между батериите.
Производството на възобновяема енергия е ключова тема не само днес, но и през следващите години. Важно е да се разберат свързаните с него рискове и клиенти и застрахователи да работят заедно за тяхното намаляване чрез дискусия и търсене на начини да се развиваме заедно с технологиите, като същевременно минимизираме загубите.