Бурята Борис, която удари Централна и Източна Европа през септември 2024 г., предизвика безпрецедентни наводнения и разрушения в няколко държави. Въздействието върху застрахователния сектор беше значително, като застрахованите загуби се оценяват между 3 и 5 милиарда евро.

25.3.2025 г.

Въздействието на бурята Борис върху застрахователната индустрия в Централна и Източна Европа

Чехия

Чехия беше засегната от проливни дъждове, като в някои райони валежите достигнаха до 500 мм. Наводненията предизвикаха масови щети, прекъсване на електрозахранването за 250 000 домакинства и евакуация на хиляди хора. Един от най-сериозните бизнес удари беше наводняването на химическия завод BorsodChem в Острава, което наложи временно спиране на дейността му. Националната застрахователна асоциация оцени общите застраховани загуби на 17 милиарда чешки крони (приблизително 750 милиона долара).

Освен това членовете на Чешката застрахователна асоциация (Česká asociace pojišťoven) отчетоха общи изплатени застрахователни обезщетения за 2024 г. в размер на 128,26 милиарда CZK, което представлява огромен ръст от 28,5% спрямо 99,81 милиарда CZK през 2023 г. Общият брой на застрахователните искове достигна 3,43 милиона, което е увеличение с 11,5% спрямо 3,07 милиона през 2023 г. Дори стандартните щети от природни бедствия, без да се включват наводненията от септември, нараснаха с 17% до 3,67 милиарда CZK спрямо 3,13 милиарда CZK година по-рано. Този ръст се дължи не само на щетите от наводненията през септември, но и на други природни бедствия като бури и атмосферни валежи. Нашият колега-анализатор Ярослав Урбан отбеляза, че тези щети са нараснали с общо 17% в сравнение с 2023 г.

Полша

Полша беше една от най-засегнатите държави с над 18 000 повредени имота и значителни разрушения на инфраструктурата. Оценява се, че застрахованите загуби в страната са между 2 и 3 милиарда евро. Наводненията доведоха до евакуацията на хиляди жители и нанесоха тежки щети върху селскостопански, търговски и обществени сгради. Един от най-значимите бизнес удари беше срутването на основния мост в Глухолази, което наруши транспортните връзки и търговията. Застрахователната индустрия в Полша отчете голям брой искове, особено от търговски клиенти, което подчерта нуждата от по-добро застрахователно покритие за наводнения на жилища и автомобили.

Унгария

В Унгария наводненията засегнаха главно Будапеща, където нивото на река Дунав достигна критични стойности. Въпреки че общите застраховани загуби в Унгария бяха по-ниски в сравнение с другите засегнати държави, въздействието върху местните общности и инфраструктурата беше значително. Един от най-сериозните бизнес удари беше затварянето на Дунавския мост, което наруши транспорта и търговията. Общите застраховани загуби в Унгария бяха оценени на около 150 милиона евро. Застрахователният сектор отчете множество искове както от частни лица, така и от компании, което подчерта необходимостта от по-широко застрахователно покритие срещу наводнения.

Румъния

В Румъния най-силно засегнати бяха окръзите Галац и Васлуй, където над 5000 домове бяха повредени, а стотици хора се наложи да бъдат настанени във временни убежища. Един от основните бизнес удари беше наводняването на стоманодобивния завод ArcelorMittal в Галац, което доведе до временно спиране на производството. Общите застраховани загуби в Румъния се оценяват на около 200 милиона евро. Застрахователните искове бяха основно от жилищни имоти, което подчерта нуждата от подобрена система за реагиране при бедствия и по-устойчива инфраструктура.

Словакия

В Словакия имаше сериозни щети поради наводненията, като в няколко области беше обявено извънредно положение. Застрахованите загуби в Словакия бяха значителни, като бяха нанесени значителни щети на жилищни и търговски обекти. В рамките на един месец след наводненията в застрахователните компании бяха регистрирани около 11 хил. щети, като повечето са от районите на Братислава, Чадча, Малацки, Сеница, Дунавска Стреда, Сенец и Пезинок.  Общият размер на застрахованите щети в Словакия се оценява на около 21 млн. евро (данни от Словашката асоциация на застрахователните дружества), докато размерът на действителните щети е няколко пъти по-висок, тъй като повече от половината от имуществото в Словакия не е застраховано. Застрахователната индустрия успешно се противопостави на рязкото увеличение на броя на исковете, което подчертава значението на застраховката, но също така и необходимостта от ефективни мерки за защита от наводнения и готовност за бедствия. 


Изводи

Бурята Борис оказа сериозно въздействие върху застрахователната индустрия в Централна и Източна Европа. Това събитие подчерта значението на широкото застрахователно покритие срещу наводнения, ефективното управление на бедствията и устойчивостта на инфраструктурата. За да се намали въздействието на бъдещи природни бедствия, е необходимо бизнесът и политиците да се съсредоточат върху превенцията и да инвестират в по-устойчиви сгради и инфраструктурни проекти. Чрез интегрирането на надеждни защитни мерки срещу наводнения и устойчиви на бедствия архитектурни решения можем да осигурим по-добра защита на общностите, да намалим броя на застрахователните искове и да изградим по-устойчиво бъдеще.

Източници: Beinsure.com, JBA Risk Management, Reinsurance Network, Romania Insider, Moody's RMS, Wikipedia, Commercial Risk Online